P100-10AS is a 10.1 inch all in one panel PC system with Intel Apollo Lake based platform for power-efficiency and fanless condition.
Slient & stable 24-7 long term opertation
(within certain limits)
ESD Protection: +/-8kV (air), +/- 4kV (contact)
Surge Immunity: 2kV
Installation complete
| P100 (P100-10AS) Specifications | ||
|---|---|---|
| MECHANICAL | MOUNTING | VESA 75mm / Stand |
| DIMENSIONS (W X D X H) | 7.0” x 10.2” x 1.8” (178 x 260 x 46.5 mm) | |
| WEIGHT | 1.65kg | |
| LCD | DISPLAY TYPE | 10.1" TFT-LCD |
| MAX. RESOLUTION | 1280 x 800 | |
| MAX. COLORS | 16.7M (8 bit / color) | |
| LUMINANCE (cd/m2) | 400 | |
| VIEWING ANGLE (H/V) | 170° / 170° | |
| LED BACKLIGHT LIFETIME (hrs) | 30,000 | |
| HIGH BRIGHTNESS | Option | |
| TOUCH SCREEN | TYPE | P-CAP |
| TOUCH SCREEN | True-flat 10 points | |
| AR/AG | Option | |
| SYSTEM | PROCESSOR | Intel® Apollo Lake-M N3350 / N4200 Processor |
| CHIPSET | Intel® SoC Integrated | |
| SYSTEM MEMORY | DDR3L 1866 MHz / 1 x 204-pin SO-DIMM / Max. 8GB (Non-ECC) | |
| ETHERNET | 2 x Intel® I210-IT Giga LAN | |
| EXPANSION SLOT | M.2 2230 E key (PCIe, USB 2.0) / Mini PCIe Full size (PCIe / USB / SATA) | |
| STORAGE | 1 x SATA 2.5” HDD / SSD bay | |
| STEREO SPEAKER | - | |
| OS SUPPORT | Windows 10 64bit (UEFI only no legacy support) / Linux (support by request) | |
| WATCHDOG TIMER | 1~255 steps by software program | |
| POWER REQUIREMENT | POWER INPUT | DC-in 8~24V |
| POWER ADAPTER | AC to DC / DC19V / 3.4A / 65W adapter | |
| ENVIRONMENTAL | OPERATING TEMPERATURE | -10~50°C (14 ~ 122°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -20 ~ 60°C (-4 ~ 140°F) | |
| STORAGE HUMIDITY | 10% ~ 95% @40°C non-condensing | |
| VIBRATION RESISTANCE | Operating Random vibration Test 5-500Hz, 0.3 Grms@with HDD | |
| SHOCK RESISTANCE | Operating 50 G peak (3 ms duration) | |
| EMC | CE / FCC Class A | |
| FRONT PANEL PROTECTION | IP65 Compliant | |
| PACKING LIST | PACKAGE | 1 x Driver CD / 1 x Quick Installation Guide / 1 x 3 pin Terminal Block Power Connector / US + EU Power Cord / 1 x Power Adapter (19V, 65W, DC Jack Type) / 1 x Panel PC / 1 x Screws kit / 1 x Mounting kit / 1 x 10 pin Terminal Male Connector |